Instytut Konsultacyjno-Terapeutyczny
Specjalizujemy się w leczeniu depresji
umów sie na wizytę
222 90 80 50

Psychoterapia

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to pewnego rodzaju rehabilitacja psychiczna. Tak jak po złamaniu nogi i jej wyleczeniu przez ortopedę udajemy się na rehabilitację do fizjoterapeuty, tak po leczeniu, w trakcie lub niezależnie od leczenia u lekarza psychiatry możemy poddać się psychoterapii.

Zadaniem psychoterapii jest m.in. podniesienie kompetencji emocjonalnych pacjenta, poprawa komunikacji interpersonalnej, samooceny i zdolności samokontroli, nauka radzenia sobie ze stresem czy zwiększenie motywacji do działania.

Zdarza się, że obawiamy się psychoterapii, aby ktoś nie wypytywał nas o intymne szczegóły i nie próbował na siłę nas zmieniać.

Bywa oczywiście, że psychoterapia zahacza o trudne sprawy, ale nikt pacjenta nie przesłuchuje i nie zmusza do zwierzeń! Psychoterapia to rozmowa z terapeutą, podczas której pacjent mówi tylko tyle na ile ma ochotę.

 

Bo każda zmiana jest trudna i może powodować lęk, nawet ta "na lepsze", czasem wydaje się łatwiej tkwić w znanym od lat schemacie depresyjnym, bolesnym, trudnym ale "swojskim" niż uczyć się żyć od nowa, inaczej, a to nowe życie nie przychodzi łatwo i wymaga zaangażowania i przełamywania się na wielu poziomach. Bo choroba zwalnia z pewnych ról - często podświadomie.
Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że psychoterapia będzie sugerować pewne zmiany – taka jest jej rola – a każda zmiana jest trudna nawet ta na lepsze i może powodować lęk, w myśl powiedzenia, że „lepsze znajome piekło, niż nieznajome niebo”.

Czasem bowiem wydaje się nam, że łatwiej tkwić w znanym od lat schemacie depresyjnym, bolesnym, trudnym ale "swojskim" niż uczyć się żyć od nowa, inaczej, a to nowe życie nie przychodzi łatwo i wymaga zaangażowania i przełamywania się w wielu sprawach.

Zastanawiasz się czym jest psychoterapia i pomoc psychologiczna? Obejrzyj i posłuchaj. 

Znajdź specjalistę
Nasi specjaliści - lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci są do Twojej dyspozycji.

Umów wizytę online!
Grupy wsparcia
Zapraszamy na bezpłatne, otwarte, regularnie odbywające się GRUPY WSPARCIA Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI:

• dla osób z doświadczeniem depresji, ich rodzin i bliskich - w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 16:15,

• dla osób z doświadczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), ich rodzin i bliskich - w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 16:00,

• dla osób z doświadczeniem psychoz - w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 16:00.

Instytut Konsultacyjno-Terapeutyczny INVERSA powstał w oparciu o 13-letnie doświadczenie Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI, które jest jego patronem. 

Więcej
 

Kontakt

INSTYTUT KONSULTACYJNO-TERAPEUTYCZNY INVERSA

ul. Bukowińska 26B, 02-703 Warszawa
tel. 222 90 80 50
Inversa