Zapewniamy nową jakość w psychiatrii na każdym etapie leczenia
umów wizytę
801 90 90 90

Fototerapia

Popularną metodą stosowaną w terapii sezonowych zaburzeń nastroju (SAD) m.in. depresji zimowej jest leczenie sztucznym jaskrawym światłem, czyli fototerapia.

Istotnym elementem fototerapii jest duża intensywność oświetlenia. W tego rodzaju terapii stosuje się światło białe o szerokim spektrum, najczęściej rano 10 000 1x przez 30 minut lub odpowiednio 2 500 1x przez dwie godziny. Najbardziej popularnym źródłem światła są specjalnie skonstruowane lampy i stosowanie leczenia przez co najmniej dwa tygodnie. Wykazano, że światło słabsze niż 2 500 luksów nie wywiera działania przeciwdepresyjnego. Światło powinno być stosowane rano, najlepiej po przebudzeniu.

Celem fototerapii są szeroko definiowane objawy depresji. Ostatnio dosyć duże zainteresowanie badaczy budzi fototerapia wykorzystywana w leczeniu depresji niesezonowej. Leczenie światłem może stanowić alternatywę u chorych, którzy z różnych względów nie mogą stosować farmakoterapii. Jedną z takich sytuacji jest depresja w ciąży, która wymaga rozważnego, odpowiednio dobranego leczenia, jak najmniej obciążającego dla płodu. Światłoterapia może być też ciekawą, alternatywną i wspomagającą metodą u osób w podeszłym wieku.

Leczenie światłem jest bezpieczne i dobrze tolerowane, a objawy niepożądane występują rzadko.

Znajdź specjalistę
Nasi specjaliści - lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci są do Twojej dyspozycji.

Umów wizytę online!
Grupy wsparcia
Zapraszamy na bezpłatne, otwarte, regularnie odbywające się GRUPY WSPARCIA Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI:

• dla osób z doświadczeniem depresji, ich rodzin i bliskich - w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 17:00

• dla osób z doświadczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), ich rodzin i bliskich - w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 17:00

Miło nam poinformować Państwa, 
że INVERSA rozwija się dla dobra swoich pacjentów. Zostaliśmy Partnerem medycznym Grupy Allenort – jednej z największych operacyjnych firm medycznych w Polsce. 

Więcej
 

Kontakt

Kliniki Terapii ALLENORT – INVERSA

ul. Bukowińska 26B, 02-703 Warszawa
tel. 222 90 80 50
Inversa