Szanowni Państwo,
za 15 sekund,
zostaniecie przekierowani na stronę
Klinik Terapii Allenort - www.klinikiallenort.pl,
którego częścią jest również poradnia Psychomedica.

Kliniki Terapii Allenort to sieć wysokospecjalistycznych
poradni o profilu psychiatryczno-psychologicznym
oraz największy i najnowocześniejszy w Polsce prywatny
szpital o profilu psychiatrycznym:
Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne w Warszawie,
przy ul. Myśliborskiej 44.

Zapraszamy do odwiedzenie naszej strony lub kontakt
z infolinią 801 90 90 90.

Aby pozostać na starej stronie poradni wciśnij ESC.

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /inversa/php_inc/popup.html:1) in /inversa/php_inc/cms.php on line 35

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /inversa/php_inc/popup.html:1) in /inversa/php_inc/cms.php on line 35
FAQ - INVERSA
Zapewniamy nową jakość w psychiatrii na każdym etapie leczenia
umów wizytę
801 90 90 90

FAQ

 

 • Czy depresja jest chorobą tylko zaburzeniem?

  Obecnie w psychiatrii nie używa się pojęcia choroba psychiczna tylko zaburzenie psychiczne. Wiąże się to z dostosowaniem polskich określeń do ang. mental disorder, oraz aby zmniejszyć stygmatyzację osób cierpiących na problemy psychiczne. Bez względu jednak czy depresję nazwiemy chorobą czy zaburzeniem nie zmienia to faktu, że jest to poważna dolegliwość wymagająca specjalistycznego leczenia. Biorąc także pod uwagę, że konsekwencją depresji bywa samobójstwo to w tym kontekście jest to choroba/zaburzenie śmiertelne.

 • Czy recepty od psychiatry są inne niż wszystkie i każdy w aptece będzie wiedział, że wykupuję psychotropy?

  Leki przeciwdepresyjne i większość innych leków stosowanych w psychiatrii jest wypisywana na normalnych receptach niczym nie różniących się od innych. Jedynie niewielka grupa leków ścisłego zarachowania jest wypisywana na różowych receptach, ale większość lekarzy psychiatrów w ogóle z takich recept nie korzysta. Leki z tej grupy stosuje się m.in. w leczeniu narkomanii czy ADHD u dzieci.

 • Czy jak zacznę się leczyć u psychiatry to będę miał „żółte papiery”, zostanę wciągnięty do jakiejś bazy danych i zawsze będzie się to już za mną ciągnąć?

  Nie istnieje żadna baza osób chorujących psychicznie. Nikt też nie wydaje takich zaświadczeń, ani nie wpisuje niczego w inne dokumenty pacjenta niż historia choroby. Historia choroby jest objęta tajemnicą lekarską i nikt niepowołany nie ma do niej dostępu nawet policja (jedynie w uzasadnionych przypadkach sąd, prokurator lub ZUS). Przechowuje się ją w specjalnym archiwum przez 25 lat.Tajemnicą lekarską jest objęte nie tylko to na co pacjent się leczy, ale czy w ogóle się leczy u psychiatry.

 • Nie chcę brać leków - psychotropy uzależniają

  To absolutnie nieprawda! Uzależnienie to konkretne objawy związane z zażywaniem substancji szkodliwych dla zdrowia. Leki psychotropowe np. przeciwdepresyjne, normotymiczne czy neuroleptyki stosuje się długofalowo ze względu na specyfikę chorób, które leczą i chociażby z tego względu muszą być bezpieczne. Odstawia się je również pod kontrolą lekarza, tak jak każde inne leki przyjmowane przewlekle. Zdarza się, że niektóre leki przyjmuje się profilaktycznie przez długi czas aby przeciwdziałać nawrotom. Wówczas zalecane jest przyjmowanie najniższej dawki terapeutycznej. Jeśli ktoś choruje na serce i przyjmuje leki przez wiele lat trudno uznać, że jest od nich uzależniony. To samo dotyczy np. cukrzycy czy leków obniżających poziom cholesterolu.

 • Czy leki przeciwdepresyjne mają wiele działań niepożądanych?

  Leki przeciwdepresyjne nowej generacji w porównaniu z lekami starego typu mają dużo mniej działań niepożądanych oraz mniejszą możliwość wejścia w interakcję z innymi lekami. Zdarza się, że na początku terapii można odczuwać pewien dyskomfort, który po kilku dniach mija. Leki przeciwdepresyjne osiągają pełne działanie terapeutyczne po ok. dwóch, trzech tygodniach. O działaniach niepożądanych zawsze należy informować lekarza, dlatego też na początku terapii wizyty powinny odbywać się częściej – co 1-2 tygodnie.

 • Słyszałem, że lekarze mają układy z firmami farmaceutycznymi i przepisują leki, które się im „opłacają”.

  Lekarze zawsze kierują się dobrem pacjenta i dobierają terapię w taki sposób, aby była skuteczna w danym przypadku. Jeśli pacjent zasygnalizuje, że woli tańsze leki można przepisać ich zamienniki. Lekarze są na bieżąco informowani przez firmy farmaceutyczne o ich ofercie handlowej, ale obecne prawo farmaceutyczne bardzo ściśle ogranicza możliwość wywierania jakiejkolwiek presji przez przedstawicieli medycznych. To kolejny mit, który jest bardzo krzywdzący dla środowiska medycznego. Jeśli jednak ma się jakiekolwiek wątpliwości, co do uczciwości swojego lekarza to warto pomyśleć o zmianie specjalisty, ponieważ - zwłaszcza w przypadku lekarza psychiatry - podstawą skuteczności terapii jest maksymalne zaufanie do terapeuty.

 • Jest mi smutno, cierpię na bezsenność, chudnę, i pewnie mam depresję. Ale po co chodzić do lekarza? Pocierpię trochę - może samo przejdzie…

  Oczywiście, można spróbować zaciskać zęby, zaniedbywać pracę, relacje z rodziną i przyjaciółmi, nie móc czerpać radości z drobiazgów, próbować cierpieć bez pomocy - tylko pytanie po co? Liczy się przecież jakość życia. Czasem wydaje nam się, że jakoś sami sobie poradzimy, że ciągły smutek i brak napędu to wynik przemęczenia, że nasz stan to nic poważnego. Dla takich silnych osobowości pójście do lekarza czyli prośba o pomoc wydaje się pewnego rodzaju życiową porażką. Może dlatego ze statystyk wynika, że kobiety dwa razy częściej przyznają się do depresji niż mężczyźni, bo łatwiej im przyznać się do tego, że cierpią? Ale jeśli mamy migrenę sięgamy po lek przeciwbólowy, kiedy słabnie nam wzrok zakładamy okulary, nie mamy wątpliwości, że warto iść do dentysty, kiedy boli nas ząb natomiast depresję próbujemy „przechodzić”. Zdarza się niestety także, że gdzieś głęboko mamy zakodowane przekonanie, że cierpienie uszlachetnia, więc cierpimy w imię hipotetycznej szlachetności lub jako pokuta za wyimaginowane lub rzeczywiste grzechy. Często również bywa, że w konsekwencji depresji, kiedy przytłacza nas ciągłe napięcie, stres i obniżony nastrój w celu rozładowania negatywnych emocji sięgamy po alkohol lub inne środki psychoaktywne. Niestety może mieć bardzo poważne konsekwencje i wpadniemy „z deszczu pod rynnę”…

Znajdź specjalistę
Nasi specjaliści - lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci są do Twojej dyspozycji.

Umów wizytę online!
Grupy wsparcia
Zapraszamy na bezpłatne, otwarte, regularnie odbywające się GRUPY WSPARCIA Stowarzyszenia AKTYWNIE PRZECIWKO DEPRESJI:

• dla osób z doświadczeniem depresji, ich rodzin i bliskich - w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 17:00

• dla osób z doświadczeniem choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), ich rodzin i bliskich - w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 17:00

Miło nam poinformować Państwa, 
że INVERSA rozwija się dla dobra swoich pacjentów. Zostaliśmy Partnerem medycznym Grupy Allenort – jednej z największych operacyjnych firm medycznych w Polsce. 

Więcej
 

Kontakt

Kliniki Terapii ALLENORT – INVERSA

ul. Bukowińska 26B, 02-703 Warszawa
tel. 222 90 80 50
Inversa