Szanowni Państwo,
za 15 sekund,
zostaniecie przekierowani na stronę
Klinik Terapii Allenort - www.klinikiallenort.pl,
którego częścią jest również poradnia Psychomedica.

Kliniki Terapii Allenort to sieć wysokospecjalistycznych
poradni o profilu psychiatryczno-psychologicznym
oraz największy i najnowocześniejszy w Polsce prywatny
szpital o profilu psychiatrycznym:
Mazowiecki Szpital i Centrum Diagnostyczne w Warszawie,
przy ul. Myśliborskiej 44.

Zapraszamy do odwiedzenie naszej strony lub kontakt
z infolinią 801 90 90 90.

Aby pozostać na starej stronie poradni wciśnij ESC.

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /inversa/php_inc/popup.html:1) in /inversa/php_inc/cms.php on line 35

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /inversa/php_inc/popup.html:1) in /inversa/php_inc/cms.php on line 35
Sezon na kleszcze - dowiedz się czy zachorujesz na boreliozę - Aktualności - INVERSA
Zapewniamy nową jakość w psychiatrii na każdym etapie leczenia
umów wizytę
801 90 90 90

Aktualności

Zobacz pozostałe wpisy

 

Sezon na kleszcze - dowiedz się czy zachorujesz na boreliozę

Borelioza jest jednostką chorobową wywołaną zakażeniem krętkami z gatunku Borrelia burgdorferi. Infekcja najczęściej następuje na skutek ukąszenia kleszcza z rodzaju lxodes, który jest nosicielem boreliozy. Po ugryzieniu bakterie Borrelia zaczynają rozprzestrzeniać się poprzez krew we wszystkich tkankach i narządach. Ryzyko przeniesienia zarazków chorobotwórczych z kleszcza na człowieka jest proporcjonalne do czasu ssania krwi przez pasożyta. Zakażenie powstaje w wyniku wydzielania śliny kleszcza oraz zwracania zawartości jego jelita środkowego do rany ofiary. Zakończenie ssania stanowi okres największego zagrożenia przenoszenia chorób.

Wykrycie zakażenia testami diagnostycznymi jest możliwe dopiero po kilku tygodniach od ugryzienia kleszcza, a więc w momencie wyprodukowania wystarczającej ilości przeciwciał w organizmie. W tym czasie mogą pojawić się pierwsze objawy. Ważną metodą diagnostyczną w przypadku boreliozy jest zbadanie pasożyta bezpośrednio po jego usunięciu z ciała człowieka lub zwierzęcia pod kątem obecności materiału genetycznego bakterii Borrelia. Dzięki zastosowaniu wysokiej czułości metody PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy) możliwe jest otrzymanie w krótkim czasie informacji na temat zakażenia pasożyta, co daje możliwość odpowiednio wczesnej reakcji oraz podjęcia leczenia lub/i zastosowania dalszej diagnostyki.

W obrębie boreliozy wyróżniamy 3 fazy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą i późną. U znacznej liczby osób borelioza najczęściej objawia się w postaci rumienia na skórze, który zwykle występuje pomiędzy 7 a 14 dniem od ugryzienia, ale może zdarzyć się również, że wystąpi dopiero po 5-6 tygodniach bądź wcale. Zmiana jest czerwona na obwodzie i wyraźnie odgraniczona od reszty skóry z jaśniejszymi przebarwieniami w środku, zazwyczaj w kształcie okręgu lub owalu, często ma wygląd pierścienia. Tego typu zmiany najczęściej występują po ukąszeniach na rękach i nogach. Inną postacią skórną boreliozy jest chłoniak limfocytowy skóry, który ma wygląd guzka o czerwono-niebieskim zabarwieniu. Najczęściej występuje na płatku lub małżowinie usznej, brodawce sutkowej lub mosznie. Częstą postacią boreliozy jest także zapalenie stawów. Może się ono pojawić w niedługim odstępie czasu od wystąpienia zmiany skórnej w postaci rumienia. Choroba atakuje zwykle duże stawy - kolanowy czy skokowy. Objawami tej odmiany boreliozy są zazwyczaj opuchnięcie stawu, jego bolesność i sztywność. Zazwyczaj nie ma zaczerwienia w okolicy chorego obszaru, ale zdarza się, że zajęty staw sąsiaduje z miejscem wystąpienia zmiany skórnej.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że bakteria z rodzaju Borrelii może spowodować wystąpienie objawów boreliozy właściwie z każdego narządu. Postaci narządowe tej choroby są dużo groźniejsze niż miejscowe zmiany skórne i pojawiają się dużo później. Objawy narządowe związane są z rozprzestrzenieniem się infekcji przez krew lub chłonkę i mogą dawać symptomy z kilku narządów jednocześnie. Rozsianie się infekcji może powodować również wystąpienie objawów takich jak: gorączka, poty, dreszcze, uderzenia gorąca. Przewlekła postać choroby może powodować chudnięcie, zmęczenie, ociężałość, obniżenie sprawności fizycznej, a także bezsenność, ponadto pojawiać się może wiele powikłań, do których należą między innymi: bóle ścięgien, obrzęki mięśni, a także sztywność karku czy stawów, niedowład kończyn, problemy z koncentracją i wysławianiem się czy wahania nastrojów. Osoby chorujące na boreliozę przewlekłą miewają również kłopoty ze wzrokiem, wypadaniem włosów oraz problemy skórne. Może dochodzić do drętwienia kończyn lub języka, powodując zaburzenia smaku. Najgroźniejszym skutkiem boreliozy są powikłania neurologiczne, a z zajęciem nerwów mogą mieć związek uogólnione bóle wszystkich części ciała.

Niezwykle rzadko, bo u mniej niż 1 proc. osób, w wyniku zakażenia bakterią Borrelia dochodzi do rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych, które można rozpoznać po wysokiej gorączce, sięgającej nawet 40 st. C. oraz bólu gardła, kaszlu, nudnościach i bólu głowy.

Objawy boreliozy mogą być bardzo zróżnicowane, aczkolwiek najczęstsze są te ze strony skóry i stawów. Najważniejsze jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia. Borelioza w większości przypadków jest całkowicie uleczalna, jednak warunek jej wyleczenie stanowi wczesne rozpoznanie.

Należy podkreślić, że boreliozy nie powinno się lekceważyć, gdyż może wyrządzić poważne szkody w organizmie. Leczenie polega na antybiotykoterapii (głównie doksycykliną) i trwa około trzech tygodni.

Obecnie  w diagnostyce boreliozy sięga  się  po nowe metody jej wykrywania dlatego dobrym sposobem na skrócenie czasu kosztownej diagnostyki jest przebadanie samego kleszcza. Dzięki zastosowaniu testu wykrywającego obecność bakterii Borrelia bezpośrednio w pasożycie mamy możliwość szybkiego zdiagnozowania, a co za tym idzie wprowadzenia antybiotykoterapii przed wystąpieniem objawów chorobowych i poważnych konsekwencji, które może ze sobą nieść zakażenie. Kleszcz do badania powinien zostać dostarczony w czystym pojemniku bądź torebce strunowej. Najlepiej jest przechowywać go w lodówce (maksymalnie do 48 godzin) lub ewentualnie zamrozić. Należy jednak pamiętać, że rozmrożenie i ponowne zamrożenie materiału przed dostarczeniem do laboratorium uniemożliwia wykonanie testu.

Po dostarczeniu kleszcza w laboratorium rozpoczyna się analiza trwająca  około 10 dni roboczych. Po tym czasie  pacjent uzyskuje informację, która pozwala na podjęcie kolejnych decyzji w zależności od uzyskanego wyniku. Pamiętajmy, że nie każdy kleszcz jest nosicielem bakterii Borrelia, dlatego nie każde ukąszenie musi wiązać się z zakażeniem i prowadzić do rozwoju boreliozy.

Cena badania wynosi 140 PLN

 

 

Znajdź specjalistę
Nasi specjaliści - lekarze, psycholodzy, psychoterapeuci są do Twojej dyspozycji.

Umów wizytę online!

Miło nam poinformować Państwa, 
że INVERSA rozwija się dla dobra swoich pacjentów. Zostaliśmy Partnerem medycznym Grupy Allenort – jednej z największych operacyjnych firm medycznych w Polsce. 

Więcej
 

Kontakt

Kliniki Terapii ALLENORT – INVERSA

ul. Bukowińska 26B, 02-703 Warszawa
tel. 222 90 80 50
Inversa